Kojení je nejvhodnější způsob výživy kojence v prvních 6 měsících jeho života. Pokud dítě prospívá (příbírá, nehubne) výhradně kojíme. Zpravidla do ukončeného 6 měsíce (můžeme i déle, když to dítěti stačí). Mateřské mléko je nutričně optimální, lehce stravitelné, je stále čerstvé a dustupné, je ekonomické, ekologicky čisté, má ideální teplotu a kryje všechny výživové požadavky dítěte. Později je však nutno výživu dítěte dále doplňovat o jiné složky potravy. Mateřské mléko může být i nadále součástí běžné výživy dítěte. Mateřské mléko u malého dítěte snižuje riziko infekce, snižuje i riziko časnějšího i pozdního výskytu alergie. Uvádí se, že kojení je zdravé i pro matku. V pozdějším období života žen, které kojily své dítě, je významně nižší výskyt nádorových onemocnění ženských orgánů. Uvádí se, že pouze dvě až tři procenta žen není schopno své dítě kojit. Nemá-li žena dostatek mateřského mléka, je nutné dítě přikrmovat.
U plně kojených dětí se podává příkrm až po ukončeném 6.měsíci, u dětí nekojených od ukončeného 4.měsíce. Pokud přidáváme dokrm, zvykáme dítě jíst ze lžičky (pevná, plastová), vždy provádíme stejný rituál. Na vaření používáme převařenou kojeneckou vodu. Pokud známe zdroj (nehnojená zahrádka) můžeme vařit, jinak kupujeme buď bio zeleninu nebo konzervičky (jednokomponentní - hipp, hami - první lžička) nevaříme ze zeleniny z hypermarketů - obsahuje mnoho škodlivých látek pro dítě.
Začínáme jedním druhem zeleniny, podáváme 3-4 dny. Pokud nenastane alergická reakce - průjem, vyrážka, přidáme po 4 dnech jiný druh (mrkev, brambory, cuketa....) Mimálně do konce 8.měsíce nepodáváme lepek. Ten je obsažen v pšenici, ovsu, žitě, ječmeni a všech výrobcích z nich připravených. První obilovinou pro děti by měla být rýže.
Ovocné pyré se začíná podávat během 5.měsíce u dětí nekojených, během 7.měsíce u kojených dětí. Vhodné druhy ovoce: jablka, banány, později záleží na individuální snášenlivosti. Všechno ovoce musí být prvotřídní a vždy jej před přípravou loupeme. Nedoslazujeme! Pozor na citrusové plody, kiwi, jahody a rybíz - velmi často alergizují.
Do výživy kojence nepatří vaječný bílek. Stravu malým dětem nesolíme a nesladíme.
Jakmile má dítě zuby nemixujeme, ale mačkáme nebo strouháme.
U dětí alergických nebo s alergickou zátěží v rodině se zavádění příkrmu odkládá o 1-2 měsíce. Stravovací režim je většinou tvořen ze sedmi porcí stravy. Postupně se počet jídel pro dítě snižuje. Kojené dítě se většinou hlásí o jídlo samo.