Lauřin deníček

Učím se ...

...ovládat své tělo


Hrubá a jemná motorika

7 měsíců:

sedím v jídelní židličce, ale samotnou bez opory mě sezení moc nebaví. Raději lezu a to naprosto všude, pomalu ale jistě. Umím se taky už sama postavit s oporou o nábytek. Ale zatím ještě často padám. Používám hopsadlo a moc mě to baví. Sbírám maličké věci mezi paleček a ukazováček (jen ty mámíno pihy ne a ne sebrat). Už taky umím pěkně otvírat pusinku při papání (když mi zrovna chutná).

6 měsíců:

s mírnou oporou sedím docela dost dlouho, a chvíli i bez opory. Zkouším se ze sedu přitáhnout do stoje a stojím opřená o nábytek nebo o maminku. Zvednu se na všechny čtyři nebo dělám "kliky", ale lézt mi pořád ještě nejde. Stále se plazím dozadu, ale už jsem díky tomu značně mobilní. Umím si rukou najít ouško a požmoulat ho a ostatním ráda sahám do obličeje. Přendavám si hračky z jedné ruky do druhé a otáčim je, abych si je mohla prohlédnout ze všech stran. Umím trhat papír.

5 měsíců:

bravurně zvládám druhé vzpřímení na rukou. Bez problémů se otážim ze zad na bříško (ale raději přes levý bok) a občas se mi to povede i z bříška na záda. Snažim se zvedat zadeček a postavit se na všechny čtyři. A plazim se dozadu. Při zvedání za ruce z podložky se přitahuju a zvedám hlavičku. Sedím s podporou a malou chvilku zvládnu i sama. A když mě mamka "postaví" trénuju a propínam nohy. To ale vydržim jen chvilku. Moc pěkně mi to jde s ručičkama. Používam paleček proti ostatním prstíkům a umím se chytat za nožičky. Zvládnu vědomě otevřít dlaň a roztáhnout prsty. S maminkou je počítáme a to se mi moc líbí. Mimika - to je moje extra silná stránka. Přesně jak píšou v mym horoskopu - smích a pláč mam v jednom pytlíčku.

g320011.gif

[CNW:Counter]