Lauřin deníček

Učím se ...

Přirozené rodičovství (attachment parenting)


Ještě než se maminka dočetla že tohle existuje, svým instinktem postupovala přesně podle všech bodů tohoto přístupu. Říká se mu i přirozené či ekologické rodičovství (attachment parenting), protože je v souladu s přírodou, s naší přirozeností.
Attachment Parenting je způsob rodičovství, kdy rodiče rozpoznají a akceptují jedinečnou povahu a potřeby svého dítěte a snaží se přistupovat k dětským fyzickým, duševním a emocionálním potřebám vnímavě a s důsledností. Rodiče praktikující tento systém péče si uvědomují zásadní důležitost pouta mezi matkou a dítětem při emocionálním rozvoji kojenců a batolat. Attachment Parenting staví na pěti základních principech péče o dítě. První princip si vysoce cení hodnoty signálu dětského pláče a nařizuje rychlou a citlivou reakci na dětský pláč bez ohlednu na denní či noční hodinu. Dalšími dvěma jsou "pouto porodu" - odložení jakýchkoli odlučujících nebo rutinních úkonů po porodu až dokud nestráví rodina nějakou dobu o samotě, aby se vzájemně poznala, a systém "rooming-in" raději než ponechání dítěte na noc u sester. Dále je tu společné spaní, které může mít mnoho forem, ale nejčastěji se jedná o spaní v posteli u rodičů. A konečně nošení kojenců v jemných látkových nosítkách jako klokankách nebo šátcích raději, než spoléhání na umělohmotné sedačky a kočárky. Tyto praktiky, jednotlivě nebo všechny najednou, pomáhají vytvořit nejlepší prostředí pro vzájemné vztahy rodičů a dětí.
Výhody tohoto způsobu rodičovství vám budou velice rychle jasné: miminko, které je nošené, kojené podle potřeby, spí s vámi v rodinné posteli a chodí čurat na záchod, je velice spokojené, nemá potřebu plakat, je usměvavé a zvídavé, velice rychle se učí, má výborně vyvinutý motorický systém.
A pokud se k němu inteligentně chováme, zařazujeme ho do našeho normálního života, důvěřujeme jeho přirozenosti a pudu sebezáchovy a nevykládáme mu neustále, co je jak nebezpečné a kde si udělá bolí, vyrůstá do děťátka, které je soběstačné, ochotné, umí docela schopně odhadnout náročnost či nebezpečnost situace.

Ano, zastávám názor zpátky na stromy ... pokud tím dosáhnu tak příjemných výsledků!

Spaní s rodiči zvyšuje sebedůvěru

Téměř všechny matky mohou potvrdit, že když mají dítě u sebe v bezprostřední blízkosti, vyspí se ony samy i dítě mnohem lépe. Odpadá odbíhání a kontrolování, zda dítě dýchá, zda mu něco nechybí apod.
I kojení je jednodušší, protože dítě může být kojeno podle svých potřeb a maminka je přitom vyrušována minimálně.
Obavy, že matka dítě zalehne, jsou neopodstatněné. To by se mohlo stát jen v případě, že je matka utlumena léky, alkoholem nebo drogou. Navíc kojící matka spí automaticky čelem k dítěti, což je chrání před přikrytím polštářem či pokrývkou. "Společné spaní je navíc dobrou prevencí syndromu náhlého úmrtí dítěte, protože když maminka spí s dítětem, stále lehce vnímá změny v dechu dítěte. Starosti, že si dítě zvykne spát s rodiči a nebude potom chtít spát samo, jsou plané. Neopodstatněná je rovněž obava, že dítě naruší intimní život rodičů," říká dětská lékařka MUDr. Marie Lachsová.
Mnohé výzkumy ukázaly, že děti, které s rodiči nespaly, byly úzkostnější, měly nižší sebevědomí a někdy i více problémů v navazování vztahů. Spaní s rodiči naopak zvyšovalo sebedůvěru, děti byly samostatnější a měly lepší vztahy k ostatním. Společné spaní maminky s miminkem, zvlášť pokud kojí, je tedy naprosto v pořádku a posiluje úzký vztah matky dítěte způsobem, který se nedá nahradit. Ve většině kultur spí matky společně se svým miminkem – aspoň v prvních měsících.


[CNW:Counter]